Minden eddiginél több lehetőség áll rendelkezésünkre a piacon, ha hitelt kívánunk felvenni. A pénzintézetek különböző célú, különböző törlesztési módozatú kölcsönöket kínálnak számunkra, amelyek közt sokszor nehéz eligazodni.
A törlesztés módja szempontjából jellemzően kétféle hitelfajtát különböztethetünk meg, az annunitásos és a lineáris törlesztésűt. Ebben a cikkben a két módozat előnyeit és hátrányait vizsgáljuk meg. Ahhoz azonban, hogy ezt megtehessük, először tisztázni kell a hitelekhez kapcsolódó alapfogalmakat.
Az annuitásos törlesztési mód azt jelenti, hogy a törlesztőrészletek mértéke a kamatperiódus időtartama alatt változatlan, azaz minden hónapban pontosan ugyanakkora összeget kell fizetnünk.
Fontos, hogy az annuitás esetén a törlesztőrészlet állandósága csak egy kamatperiódusra vonatkozik, azaz, ha ön éves kamatperiódusú hitelt vett fel, akkor a törlesztőrészlet évente változhat (a kamat változásának függvényében). Csak abban az esetben lesz a teljes törlesztés alatt változatlan, ha a felvett kölcsön fix kamatozású.
A törlesztőrészletek tehát a fentiek szerint tőkerészből és kamatrészből állnak. Annuitásos törlesztési módozat esetén a törlesztőrészlet egyenletes a törlesztési idő alatt, a törlesztőrészleten belül a tőke és a kamatrész viszont folyamatosan változik. Kezdetben a kamat teszi ki a legnagyobb részt, ez az arány viszont az idő előrehaladtával folyamatosan átbillen a tőke javára, ezért az első néhány évben a tőketartozásunk kisebb mértékben csökken, míg a futamidő végéhez közeledve ez felgyorsul.
A lineáris törlesztési módozat esetében a törlesztőrészletek tőkerésze végig állandó. Mivel a kamatot mindig az aktuális tőketartozás alapján fizetjük, az pedig hónapról hónapra lineárisan csökken, így – a hitel egyéb jellemzőinek változatlanságát feltételezve – a visszafizetés során folyamatosan egyre kisebb törlesztőrészleteket kell fizetni.
Lineáris módozatban tehát a törlesztési idő elején egy magasabb, a végén pedig alacsonyabb törlesztőrészlettel kell számolnunk.
Lényeges szempont az is, hogy a lineáris törlesztés esetén nem tudunk állandó átutalási megbízással élni a változó törlesztőrészletek miatt.
Mindkét törlesztési formának vannak előnyei és hátrányai is. Ahhoz, hogy számszerűen lássuk a különbséget, példának egy 25.000.000 Ft-os hitelt vettünk 120 hónapos futamidővel, 3,5%-os kamattal, 0 hónap türelmi idővel és 0 Ft balloonnal.
Mint látható, az annuitásos esetében a teljes futamidő alatt fix 247.214 Ft a törlesztőrészlet, ami könnyű tervezhetőséget tesz lehetővé, a teljes visszafizetendő összeg viszont 29.665.697 Ft.
A lineáris módozatnál az első részlet 281.250 Ft, ami fokozatosan csökken egészen az utolsó törlesztőrészlet 208.941 Ft-os összegéig. A teljes visszafizetendő összeg ebben az esetben 29.411.458 Ft. 254.239 Ft a különbség a két hitel között, ami abból adódik, hogy az annuitásos törlesztési módozat esetén lassabban fizetjük vissza a tőkét, vagyis ez a tervezhetőség és a kényelem felára. Ez a differencia a törlesztési idő növekedésével szintén nő, vagyis minél hosszabb futamidőt választunk hitelünkhöz, az annuitásos törlesztési mód kamatköltsége annal nagyobb lesz a lineáris módozattal szemben.
Bár különböző hitelkalkulátorokból sok található az interneten, de szinte mindegyik egy adott pénzintézet termékeit kínálja elsősorban, így egy paraméterezhető, könnyen használható, általános hitelkalkulátort találni nehéz feladat.
A csúszkák beállításával adhatjuk meg az igényelt kölcsön részleteit, a kalkulátor jobb oldalán pedig valós időben láthatjuk az összegek változását. A részletes kalkuláció gombra kattintva hónapokra lebontva is megtekinthetjük a törlesztőrészletek mértékét, illetve a tőketartozásból hátralévő összeget.
Akármilyen okból van szüksége hitelre, mindenképp javasolt, hogy körültekintően járjon utána lehetőségeinek, mielőtt leteszi a voksát valamely pénzintézet terméke mellett. Az általános hitelkalkulátor segítségével könnyedén kizárhatja az Ön számára nem megfelelő konstrukciókat.
AKTUÁLISAN ELÉRHETŐ TERMÉKEK: