Az MFB Gazdaság Újjáépítési Hitelprogram (korábbi nevén MFB Pénzügyi Vállalkozás Refinanszírozás Konstrukció II. vagy PVRK II.) és annak elődtermékei már 2017 vége óta elérhetők a Hitelpontnál. Mivel bizonyos kérdések gyakran felmerülnek ügyfeleinkben, hasznosnak gondoltuk egy összefoglaló elkészítését, melyben minden előforduló kérdésre válaszolunk.
Korábbi, 2020.07.08-án megjelent cikkünket frissítettük.
A korábban MFB Pénzügyi Vállalkozás Refinanszírozási Konstrukció II. (PVRK2) névre hallgató program neve 2020.07.01 hatállyal változott, az egyéb feltételek változatlansága mellet.
Az MFB Gazdaság Újjáépítési Hitelprogram azon KKV-k számára ideális, melyek finanszírozási igényét a kereskedelmi hitelintézetek valamilyen oknál fogva nem, vagy csak kedvezőtlenebb feltételekkel tudják kielégíteni. A program keretében széleskörűen felhasználható hitelhez juthatnak a kockázatosabb ügyfelek, vagy akár az újabb alapítású vállalkozások is.
A hitel elérhető a Magyarországi bejegyzett székhellyel rendelkező mikro- kis- és közpvállalkozások számára, melyek nem az agrár szektorban tevékenykednek. A hiteligénylésnek nem feltétele a teljes lezárt üzleti év, nincsenek árbevételhez és egyéb működéshez arányló korlátozások, ezért induló vállalkozások számára is ideális lehet, valamint külföldi tulajdonosi háttérrel is igényelhető.
AKTUÁLISAN ELÉRHETŐ TERMÉKEK:
A programban nem vehet részt olyan vállalkozás, amely a cégbíróságon nincs bejegyezve, törölték az adószámát, vagy ha jogerős végzéssel elrendelt csőd- vagy felszámolási eljárás van folyamatban. Az adótartozás vagy köztehertartozás is kizáró ok, igénylés előtt a tartozásokat rendezni szükséges. Ha az igénylő üzleti tevékenysége engedélyköteles, a hozzá szükséges hatósági engedélyekkel is rendelkeznie kell.
Az MFB Gazdaság Újjáépítési Hitelprogram keretein belül három hitelkonstrukció érhető el a Hitelpontnál:
A hitelösszegből finanszírozható többek között ingatlanvásárlás, ingatlanfejlesztés, infrastrukturális beruházás, készlet- és vevőkövetelés is.
Nagyon gyakori és jellemző felhasználási cél az ingatlan adásvétel, mely célhoz kapcsolódóan a Hitelpont specializált termékkonstrukciót alakított ki a beruházók részére.
A hitel rendkívül széles körben felhasználható Magyarország területén megvalósuló beruházásokra, ingatlanvásárlásra és fejlesztésre, új és használt tárgyi eszközök és immateriális javak beszerzésére, valamint a beruházáshoz kapcsolódó, vagy önálló forgóeszközök finanszírozására.
A hitel nem igényelhető többek között más hitel vagy lízing finanszírozására, üzletrész, részvény vagy más társasági részesedés vásárlására, exporttal kapcsolatos tevékenység finanszírozására vagy lezárt beruházás finanszírozására.
A likviditási hitel legalább 50%-a forgóeszköz (vevők, készletek) finanszírozására, legfeljebb 50%-a pedig a működést finanszírozó elemekre fordítható. Ide tartoznak a személyi jellegű ráfordítások, rezsiköltségek, bérleti díjak, szolgáltatások díjai, reklámköltségek, karbantartási és javítási költségek és egyéb igazolható költségek.
Saját vállalkozásban végzett beruházás esetén a tárgyi eszköz aktivált értékébe beszámítható a saját vagy bérelt munkaeszközzel és saját munkavállalóval végzett munkák önköltsége, a készen vásárolt anyagok, alkatrészek, tartozékok, és ezek saját dolgozóval való összeszerelésének értéke, és a szükséges megrendelői szolgáltatások (szállítás, rakodás, alapozás stb.) értéke. Ha pedig idegen kivitelező is közreműködik, annak munkadíja, valamint a neki átadott anyagok, eszközök értéke is beszámítható.
Amennyiben a beruházást osztatlan közös tulajdonban álló ingatlanon kívánják megvalósítani, a kölcsönszerződés megkötésének feltétele a tulajdonostársak között létrejött használati megállapodás és az ahhoz tartozó vázrajz benyújtása.
Az ingatlanvásárlást finanszírozó hitel esetén az ingatlant minden esetben be kell vonni a biztosítéki körbe.
Az ingatlannak per- és igénymentesnek, valamint jelzáloggal terhelhetőnek kell lennie.
A beruházási hitel és ingatlanvásárlás célú forgóeszközhitel esetén 1-100 millió forint, míg egyéb célú forgóeszközhitel és likviditási hitel esetén legfeljebb 50 millió forint igényelhető.
A kamat jelenleg legfeljebb 6,88% 3-havi BUBOR-hoz indexált mértéke lehet évente, melyből a hitelező a saját hitelbírálata szerint adhat kedvezményt. Ezen felül 1,5% kezelési költség kerül felszámítása. A tőke törlesztés havonta, egyenlő törlesztőrészletekben esedékes, vagyis a fizetendő kamat mértéke a futamidő során folyamatosan, és a tőkével arányosan csökken. Kivételt képez ez alól az ingatlanvásárlás céljából felvett, éven belüli forgóeszközhitel, ebben az esetben az ingatlan értékesítésekor egy összegben kerül törlesztésre.
A hitel lejárata a Beruházási és a Vállalkozói Jelzáloghitel esetében 1-től 10 évig terjedhet, a forgóeszköz hitel pedig legfeljebb 6 év futamidejű lehet. A türelmi idő ingatlanépítés és likviditási hitelnél 2 év, minden más esetben 1 év lehet. Fontos kiemelni, hogy a hitel futamidejét összhangba kell hozni a beszerzett eszközök várható amortizációs idejével, ezt az időtartamot nem haladhatja meg a futamidő.
A Hitelpont köteles évente ellenőrizni a hitelcélnak megfelelő felhasználást, ez történhet különböző dokumentumok bekérése által, vagy akár helyszíni ellenőrzés során. A hitelcél igazolása ezért feltétlenül szükséges, tehát a hitel nem szabadon felhasználható, hanem célhoz kötött.
A beruházási hitel esetén szükséges a saját erő, regionális beruházási támogatás esetén legalább 25%, minden egyéb támogatási kategória esetén 10%.
Minden esetben ingatlanfedezet mellett lehetséges a finanszírozás, az erre alapított jelzálog kivétel nélkül elvárás. Beruházási hitel esetén a beruházás tárgyára alapított zálogjog, elidegenítési- és terhelési tilalom is feltétel, és amennyiben a beruházást bérelt ingatlanon végzik, további ingatlan bevonása szükséges. Továbbá kiegészítő biztosíték lehet a vállalkozás tulajdonosának és ügyvezetőjének kezességvállalása, készpénz óvadék, értékpapír, illetve állampapír óvadék.
Igen, a hiteligényléshez nem szükséges az előző üzleti évek eredményének bemutatása. Az induló vállalkozások esetében is szükséges ingatlan bevonása biztosítékként, más kiegészítő biztosítékok mellett.
A rendelkezésre tartási időszak alatt van lehetőség arra, hogy több részletben történjen a folyósítás, ez ingatlan építés esetén legfeljebb 2 év, ingatlan vásárlás és/vagy felújítás, eszközbeszerzés, forgóeszközhitel és likviditási hitel esetében 1 év, ingatlanvásárlási célú forgóeszköz hitelnél pedig 6 hónap.
A tőketörlesztés havonta, egyenlő részletekben történik, illetve az ügyleti kamat fizetése is havonta esedékes.
A dokumentumok és a kölcsönkérelem beérkezésétől számítva átlagosan 2-4 hét telik el a szerződés megkötéséig.
Amennyiben valamelyik hitelkonstrukció felkeltette az érdeklődését, a Termékeink menüpontra kattintva bővebb információhoz juthat a hitelekkel kapcsolatban. Minden termékoldal alján megtalálható a hitelkalkulátor, melynek segítségével kiszámíthatóak a várható törlesztőrészletek, a hiteligénylés folyamata online is elindítható, valamint lehetőség van visszahívás kérésére is. Egyéb kérdés vagy érdeklődés esetén kérjük vegye fel a kapcsolatot ügyfélszolgálatunkkal a +36-(70)-654-2486 telefonszámon vagy a megadott Elérhetőségeink egyikén.